20 Şubat 2019 Çarşamba

Kurumlar Arası Geçiş Nasıl Yapılır?Mevcut görev yaptığı kamu kurumundan, başka bir kamu kurumana yapılan atamalara kurumlar arası geçiş denilmektedir. Örneğin Milli Eğitim Müdürlüğü ile İlçe Tarım ve Orman Müdürlükleri farklı birer kurum olup, normal tayinlerden farklı olarak iki kurumdan da muvafakat alınması şarttır.

Bir Memur Nasıl Kurum Değiştirir?
Devlet Memurları Kanunu Madde 74’e göre bu geçiş işlemini yapmanın usulleri anlatılmıştır. Ben konunun daha iyi anlaşılması için biraz daha detaylı anlatım yapacağım.

Öncelikle yeni çalışmak istediğiniz kurumun il müdürlüğüne, ya da bölge bazlı çalışan kurumlarda bölge müdürlüğüne bir dilekçe ile başvurulması gerekmektedir. Örneğin Ankara Ziraat Fakültesinde ziraat mühendisi kadrosunda öğretim üyesi olarak görev yapan Ali, Ankara İl Tarım ve Orman Müdürlüğe başvurur. Tarım Müdürlüğünün personele ihtiyacı var ise Tarım Bakanlığına “benim personele ihtiyacım var, bu kişiye tarafınızca muvafakat verilmesi ve Yüksek Öğretim Kurumundan (YÖK) muvafakat alınmasını talep ediyorum” şeklinde bir üst yazı gönderir. Tarım Bakanı bu talebi onadıktan sora YÖK Bakanlığına yazı yazılır. YÖK Başkanı önce Ankara Üniversitesi Rektörüne bu kişinin ayrılmasında sakınca olup olmadığını sorar. Orda da bir sıkıntı çıkmaz ise YÖK Bakanının muvafakatı ile işlem tamamlanır. Ali’ye yeni görev yapacağı yere başlaması için 15 gün süre verilir.

Memurlar kendi kurumunda kazandığı hak derecesinden ya da 657 sayılı kanunun 68. maddesine göre derecesinin arttırılması yoluyla tayin edilebilir. Ancak memurun talebiyle 3 derece alt kadrolara da atanmak mümkündür.

Nakli yapılan devlet memuru eski kurumunda hangi kadroda çalışıyorsa o kadroya veya öğrenim durumlarına göre başka bir kadroya da atanabilir.

Memurların kurumlar arası geçiş talepleri ancak kamunun yararına ise reddedilebilir. Aksi takdirde muvafakat verilmemesi işlemlerine karşı dava açılabilir. Örneğin kurumda yeterli personelin olmaması bahane gösterilerek istek reddedilebilir. Çünkü böyle bir durumda kamu yararı söz konusudur.

Benzer Yayınlar

Kurumlar Arası Geçiş Nasıl Yapılır?
4/ 5
Oleh

Abone Olun

Yazılarımızı beğeniyor musunuz?Abone Olun Yazılarımı Kaçırmayın.