18 Şubat 2019 Pazartesi

Üniversite Mezunu Tüm Memurlar Bilirkişilik Yapabilir4 yıllık Üniversite mezunlarının tamamının, bütün kamulaştırma davalarında bilirkişi olarak görev yapabileceğini biliyor muydunuz? Eminim ki bilmiyordunuz ve şu soruyu soruyorsunuz. “Ben hangi sıfatla bilirkişilik yapacağım.” Çoğu kimsenin bilmediği bu meslek Gayrimenkul Değerleme Uzmanlığı’dır.

Gayrimenkul Değerleme Uzmanı adından da anlaşılacağa üzere ev, tarla, ahır, baraka gibi taşınmaz malların tamamının değerini hesaplayan ve Sermaye Piyasası Kurulunca (SPK) kendilerine lisans verilen kişilere denir. Gayrimenkul Değerleme lisansını alabilmek için 4 yıllık üniversite mezunu olmanız, gerçekleştirilecek lisans sınavını geçmeniz ve son olarak da SPK’nın düzenlediği hizmet içi eğitime katılmanız gerekmektedir.

Gayrimenkul Değerleme Sınavına nasıl başvuracağım


İlk olarak https://basvuru.spl.com.tr/ adresinden gerçek kimlik bilgileriniz ile kayıt olmalısınız. Daha sonrasında yazılı sınava mı ya da elektronik sınava mı katılacağınıza karar vermelisiniz. Yazılı sınavlar Ankara, Adana, Antalya, Bursa, Diyarbakır, Erzurum, Gaziantep, İstanbul (Avrupa ve Anadolu), İzmir, Kayseri, Konya ve Samsun olmak üzere 12 il merkezinde ve yılda iki kere yapılmaktadır. Elektronik sınavlar ise, Ocak ve Temmuz ayları haricinde her ay yalnızca İstanbul’da yapılmaktadır. Elektronik sınavla ilgili en önemli kural; sınavda başarısız olursanız 2 ay boyunca başka bir elektronik sınava giremezsiniz.

Sınavda hangi derslerden sorumluyuz?


Dar Kapsamlı Sermaye Piyasası Mevzuatı ve Meslek Kuralları, Gayrimenkul Değerleme Esasları, İnşaat ve Gayrimenkul Muhasebesi ile Gayrimenkul Mevzuatı olmak üzere toplam 4 dersten sorumluyuz. Bu 4 dersin her birinden en az 50 almanız gerekirken, ortalama toplamı 60 olmalıdır.

Ders Notlarına Nereden Ulaşabilirim?


Buraya tıklayarak yukarıda yazdığım ders notlarını indirebilir ya da özel olarak çalışma kitabı alabilirsiniz. Benim size tavsiyem özel çalışma kitabı almanız. Çünkü Spl çalışma notlarında çok fazla gereksiz anlatım yer alırken, özel çalışma kitabında direkt sınava yönelik anlatım bulunmaktadır.

Hizmet içi eğitim


Sınavı kazandıktan sonra lisansınız adresine postalanacaktır. Lisans belgeniz elinize ulaşınca hizmet içi eğitime başvuru yapmalısınız. Hizmet içi eğitimin amacı 3 yıllık tecrübe şartını sağlamaktır. 2019 yılından itibaren lisans alanlar için 3 yıl tecrübe şartını sağlamanın başka hiçbir yolu yoktur. Eğitimler hafta içi ve hafta sonu sizin tercihinize göre belirlenmektedir.

Nasıl Bilirkişi Olacağım?


Her yılın kasım ayında Uyap-Bilirkişilik portalı üzerinden elektronik ya da mobil imzanız ile başvuru yapmalısınız. Nasıl bir yol izlemeniz gerektiği ile ilgili internet üzerinden Bilirkişilik Daire Başkanlığını ya da bulunduğunuz yerdeki Bilirkişilik Bölge Kurullarını takip edebilirsiniz. Sizden isteyecekleri evraklar; e-imza ile imzalanmış başvuru formu, lisans belgesi ve 3 yıl tecrübe şartını sağladığınıza dair belgedir (hizmet içi eğitim belgesi). Bilirkişi olmak için son işleminiz yemin törenine katılmak ve yemin etmek olacaktır.

Kamulaştırma Bilirkişiliği


Kamulaştırma Kanunun 15. Maddesinde göre her kamulaştırma davasında bir adet gayrimenkul değerleme uzmanı bulunması mecburidir ve piyasa da çok az uzman bulunmaktadır.

Ne Kadar Kazanırım?


Kamulaştırma davaları Asliye Hukuk Mahkemelerinde görülmektedir ve her dava dosyası için en az ödenmesi gereken ücret 315 TL’dir. Aynı dava dosyasında değeri hesaplanacak taşınmaz sayısının fazla olması durumunda hakim parsel başı ücret ödenmesine karar vermektedir. Örneğin doğal gaz boru hattının geçeceği bir alanda aynı kişiye ait 10 adet parsel var ise her bir parselin değerlemesi için 100 TL ücret belirlemektedir. Böyle bir durumda tek dava dosyasından kazancınız 1000 TL olacaktır.

Siz de konuyla ilgili soru sorabilir veya yorum yapabilirsiniz.


Benzer Yayınlar

Üniversite Mezunu Tüm Memurlar Bilirkişilik Yapabilir
4/ 5
Oleh

Abone Olun

Yazılarımızı beğeniyor musunuz?Abone Olun Yazılarımı Kaçırmayın.