15 Şubat 2019 Cuma

Yalnızca Tutanak ile Disiplin Cezası Verilebilir mi?
Amirinin ya da müdürünün kanuna uygun olmayan talimatları yapmayan memurların başına gelme olasılığı yüksek bir olaydır. Özellikle son yıllarda kamu kurumlarına müdür olarak atanan kişilerde yetkinlik aranmaması ve bu kişilere müdürlüğün nasıl yapılması gerektiği ile ilgili eğitimler verilmemesi bu tip olayların sıkça yaşanmasına neden olmaktadır. Google’da arama yaparken sitemize gelip bu yazımızı okuyorsanız muhtemelen sizin de başınıza benzer bir durum gelmiş ve kendinizi nasıl savunacağınızı araştırıyor olmanız muhtemeldir.

Konuyla ilgili karşılaşılan en önemli örnek ise amirin sevmediği bir personeli hakkında tuttuğu ‘bana saygısızlık yaptı’, ‘beni tehdit etti’ gibi kişi ifadeleri dışında başka hiçbir delil içermeyen tutanaklardır. Amir sözünün geçtiği 1-2 personeline daha imza attırıp sadece tutulan bir tutanak ile soruşturma açtırmaktadır. % 90 itibari ile de hakkında tutanak tutulan bu kişiler kendilerini savunamayıp disiplin cezası almaktadırlar. Ne tür haklara sahip olduğunu bilmeyen memurlar bir üst merciye veya mahkemeye başvurmamakta ve aldığı cezaya razı olmaktadırlar. İşte bu blog yazısında başınıza böyle bir durum geldiğinde kendinizi nasıl savunmanız gerektiğini anlatacağım.

Örneğin amirinize saygısızlık yaptığınız ile ilgili bir tutanak tutulduğunu ve bu tutanağa imza atan kişilerin de kurumun diğer çalışanları olduğunu varsayalım. Konuyla ilgili idari soruşturma açıldı ve ön incelemeci olarak geldiler ifadenizi alıyorlar. Öncelikle böyle bir olayın yaşanmadığını kesin bir dille reddetmeniz gerekmektedir. Daha sonra ön incelemeciye amirinizin size ve diğer personellere baskı kurduğunu, tutanağa imza atanların amirinizden korktukları için imza attıklarını ve şüpheden sanık yararlanır ilkesinin çalıştırılması gerektiğini belirtin. En sonunda ise aşağıda belirttiğim Yargıtay kararını ön incelemeciye hatırlatın.

Öncelikle Şüpheden Sanık Yararlanır İlkesi Nedir?

Hakkınızda iddia edilen olayların % 100 oranında ispatlanmış olması gerektiği aksi takdirde sanığa ceza verilmemesi gerektiğini öngören bir hukuk ilkesidir. Yani masum bir kişiye ceza vermektense, suçlu olması yüksek ihtimal olan bir kişiyi serbest bırakmanın daha doğru olduğunu savunmaktadır. Bu hukuk ilkesini en iyi uygulayan ülke Amerika Birleşik Devletleridir. 11 jüri üyesinin bulunduğu mahkemelerde bir kişiyi suçlu ilan etmek için oy birliği şarttır.

Sadece Şahit İfadeleri ile Ceza Verilemeyeceğine İlişkin Emsal Karar

Yargıtay Ceza Genel Kurulu 20.05.2013 tarihinde aldığı 2012/6-1309 esas ve 2013/258 sayılı kararda “Gerçekleşme biçimi kuşgulu ve tam olarak ortaya çıkarılamamış olaylar ve iddialar sanığın aleyhine yorumlanarak mahkûmiyet hükmü kurulamaz.” ifadesi yer almaktadır.

Yani sadece şahit ifadeleri veya tutulan bir tutanak ile ceza verilemez. Şahit ifadelerinin dikkate alınabilmesi için kamera kaydı, ses kaydı veya parmak izi gibi somut delillerin var olması gerekmektedir. Aksi halde herkes birbirine karşı bu kişi rüşvet aldı, şu kişi hırsızlık yaptı gibi asılsız suçlamalar yönelterek ceza almasına neden olabilir. Böyle bir durum işin içinden çıkılmaz bir durum yaratır ve ülkeyi kaosa sürükler.

Bu yazımda sadece disiplin yönünden kendinizi nasıl savunacağınızı anlattım ancak savcılık soruşturmalarında da kendinizi aynı şekilde savunabilirsiniz. 

Bir sonraki yazımda iftiralara karşı nasıl davranmanız gerektiğini anlatacağım.

Siz de konuyla ilgili soru sorabilir veya yorum yapabilirsiniz.Benzer Yayınlar

Yalnızca Tutanak ile Disiplin Cezası Verilebilir mi?
4/ 5
Oleh

Abone Olun

Yazılarımızı beğeniyor musunuz?Abone Olun Yazılarımı Kaçırmayın.