8 Mart 2019 Cuma

2019 yılında KYK borçları affedilecek mi?

2019 yılında KYK borçları affedilecek mi?
2019 yılında KYK borçları affedilecek mi?
Kredi ve Yurtlar Kurumu , 1961 senesinde fakültelerde eğitimine sürdüren ekonomik hali kötü olan talebeler için kurulan bir kamu kurumudur. KREDİ YURTLAR KURUMU mali hali iyi olmayan talebelere burs ve eğitim kredisi vermektedir. Burs geri ödemesiz bir burstur ve bazı sebepler ortaya çıkmadığı müddetçe ödenir. Fakat eğitim kredisi gene burs miktarı ile eşit olmasına rağmen iade edilmesi gereken bir burs türüdür. Talebeler mezun olmalarının akabinde eğitim kredisi borçlarını iade etmekle mükelleftirler. Henüz okulu bitirmiş ve hiç iş yaşamında başarıya erişememiş, net bir maaşı ya da nakit parası bulunmayan bu talebeler bir anda çok fazla miktarları ödemek mecburiyetinde bırakılıyorlar. Vaziyet bu şekilde olunca fazlaca şahıs bu borçları iade etmediği gibi farklı farklı haciz, faiz türü zorluklarla da yüz yüze kalıyorlar. Son zamanlarda bu borçların affedilmesi için öğrenciler tarafınca çok fazla bir istek oluşmuş vaziyette.

Eğitim kredisi affı gelecek mi?


Başbakanlık bursu dediğimiz KREDİ YURTLAR KURUMU bursu zaten geri ödemesiz olduğu gibi hiç bir durumda  verilen bu burs ücreti geri istenmemektedir. Fakat eğitim kredisi için benzer olay söz konusu değildir. Eğitim kredisi borçları faizli olarak geri istenmektedir. Talebelerin 4 yıl müddet boyunca bu ücreti almış oldukları değerlendirildiğinde, 20 ile 25 bin LİRA aralığında bir borç yüküyle karşılaşıyorlar. Bu ücreti mezun öğrencilerin bir çoğunun ödemesi ise muhtemel görünmüyor. Bu halde de mevcut borca faiz yüklenerek her ilerleyen gün daha da yükseliyor.
KYK borçları ile ilgili eski zamanlarda de pek çok af haberi yayınlanmıştı. Fakat  eğitim kredisi borçlarına af yapılmamıştı. Ancak çok defa bu borçların faizleri affedilmiş ve kalan miktar da taksite bölünerek yurtdaşlarımızın daha basit olarak geri ödeyebilmelerine olanak verilmişti. Bu senede de bu husus ile ilgili çalışmalar yapılması düşünülüyor. Fakat gene yazımızda belirttiğimiz gibi borç miktarı silinmeyecek ve yalnızca faizler silinerek geri ödeme hususunda da taksit yapma yoluna gidilip daha basit olarak geri ödenmesi sağlanacak.


KYK Borçlarına Faiz Affı Resmi Gazete’de Yayınlandı Mı?

Halen taslak evresinde olduğundan sebeple Resmi Gazete’de faiz affı yayınlanmadı. KYK borçlarına af gelmediği zamanlarda da KYK size bazı ödeme kolaylıkları sunmaktadır. Bunlardan bir tanesi de borç miktarınızın senelere bölünüp taksit yapılması durumudur. Bundan başka gene mezun olmanızın sonrasında 1 yıl müddet boyunca borçlarınız ertelenir. Bunu KYK müdürlüklerine başvurarak yapabilirsiniz.

Benzer Yayınlar

2019 yılında KYK borçları affedilecek mi?
4/ 5
Oleh

Abone Olun

Yazılarımızı beğeniyor musunuz?Abone Olun Yazılarımı Kaçırmayın.