7 Mart 2019 Perşembe

Başkomiser kimdir, Ne İş yapar, Nasıl olunur, Olma Şartları Nelerdir?

Başkomiser kimdir, Ne İş yapar, Nasıl olunur, Olma Şartları Nelerdir?


Başkomiserlik Nedir?

Başkomiser, emniyet birimlerinde görev yapmakta olan yetkili bir kişidir. Polislik mertebesinde Emniyet Amiri ile komiser aralığında bulunan mertebedir. Başkomiser olabilmenin yolu bazı koşulları sağlamaktan geçer ve bu vazifeyi yapacak şahısların kesinlikle atamasının gerçekleşmiş olması şarttır. Başkomiserler genelde karakol amirliği veya bağlı oldukları şubelerin amirliğini yapmak ile vazifelidirler.

Başkomiser kimdir, kime denir?

Bağlı oldukları karakolun amiri veya şubelerin amirliğini yapmış olan emniyet personeline başkomiser mertebesindeki polis memuru adı verilir. Her başkomiser bunun yanı sıra polislik vazifesini de yapmak ile yükümlüdür.

Başkomiser ne iş yapar, görevleri nelerdir?

Başkomiserler atamaları gerçekleşmiş olması durumunda;
 • Karakolların ve şubelerin mekanizmalarının derli toplu bir biçimde olmasını temin etmekle mükelleftirler.
 • Bağlı oldukları karakolların ve şubelerin hizmetlerini sıhhatli bir biçimde yurttaşlara sunmasını ve birimlerinin mevzuatlara uygun faaliyetler yürütmesini temin ederler.
 • Bir başkomiser tüm şubeden sorumludur; alt mertebesinde yer alan polislerinin çalışma alanındaki iş sağlığı ve güvenliği denetlemelerini yapmak ve varsa bu mevzulardaki aksamaları gidermek ve bunlar hakkında çalışmalar yapmakla da mükelleftir.
 • Bağlı oldukları karakolun veya şubenin faaliyetlerine göre ekipman ve araçları temin etmekle de vazifelendirilmişlerdir.
 • Görevli bulunduğu karakolun veya şubenin mali bütçesini hazırlayıp bir üst mertebesindeki amirine sunmakla vazifelendirilmiştir.
 • Üstlerinden aldığı emirleri bizzat alt mertebedeki polislere iletmelidir ve verilen vazifelerin yapılmış olduğunu üst mertebeli polislere bildirmesi gereklidir.


Kimler başkomiser olabilir, olma şartları nelerdir?

Her görevde olduğu gibi başkomiser mertebesinde olan bir kişinin de bazı zorluklar ile karışılacağı açıktır. Başkomiser olacak şahıslar;
 •     Strese dayanıklı olması gereklidir,
 •     Stres anında karar alabilme özelliğine haiz olmaları gerekmektedir,
 •     Yönetme yetenekleri gelişmiş olması gereklidir,
 •     Sorumluluk yüklenebilen ve bu durumu devam ettirebilen şahıslar olması gereklidirlar,
 •     Erken zamanda uyanmış olma gibi sorumlulukları bulunan bu mesleğin gerekliliklerinde uyku düzeni problem haline geleceği bilincinde olmaları gerekmektedir,
 •     Bedeninde kalıcı izler olan ve belli standartların üstünde ya da altında olan şahısların polislikte olduğu gibi başkomiser olmaları da olası değildir. Detayları merak edenler Emniyetin internet adresinden ayrıntılara bakabilirler.

Başkomiser nasıl olunur?

Başkomiser olabilmek için 3 ayrı seçim hakkı bulunmakta.

 1. Polis meslek ve eğitim merkezinden, polis meslek yüksek okulundan veya fakülte ve yüksek okullarının bir tanesinden mezun olması gereklidir.
 2. Polis Meslek ve Eğitim Merkezi ve Polis Meslek Yüksek Okulu’nu bitiren polisler görevlerine başlamış oldukları tarihten 2 yıl içinde komiser yardımcılığı sınavına hak kazanırlar. Bu sınavı başarılı bir şekilde geçen polisler Komiser yardımcılığı mertebesini almaya hak kazanırlar. Komiser yardımcılığından sonra mertebeleri aşarak Komiserliği almaya hak kazanırlar.
 3. Başkomiser olarak atanabilmek için akademi mezunu olunması şart değildir. Sivil bir kişinin üniversiteyi bitirdikten sonra polisliği tercih edebilir.


Benzer Yayınlar

Başkomiser kimdir, Ne İş yapar, Nasıl olunur, Olma Şartları Nelerdir?
4/ 5
Oleh

Abone Olun

Yazılarımızı beğeniyor musunuz?Abone Olun Yazılarımı Kaçırmayın.