14 Mart 2019 Perşembe

Hakkımda Açılmış Dava Dosyası Var Mı? Nasıl Öğrenirim?

 

Türkiye'de son senelerde ortaya çıkan işsizlik problemleri nedeniyle ekonomik veya manevi açıdan pek fazla yurttaşımız bir bunalım içinde. Söz konusu maddi problemler nedeniyle pek çok borç ödenemeyecek duruma gelmiştir.  Söz konusu vaziyette öteki taraf yani alacağı olan kişi veya kamu kurumları da doğal bir şekilde alacaklarının tahsil edilmesi amacıyla soluğu mahkeme koridorlarında alıyorlar. Buna benzer bir halde mahkeme celbi tarafınıza gönderilir. Fakat numaranızı veya ikametinizi taşımış olma durumunuzda söz konusu mahkeme sürecinden bilgili olmayabilirsiniz. Kendinizi ifade etme şansı dahi bulamadan mahkeme neticelenmiş olabilmektedir. Söz konusu durumları yaşamamak adına pek çok farklı biçimde öğrenebileceğiniz “aleyhimde açılan dava var mı?” aramasını sık yapmanızı memur yazar sitesi olarak önermekteyiz.

Hakkımda Açılmış Herhangi Bir Dava Var Mı?

“Aleyhimde açılan mahkeme var mı, ne şekilde öğrenirim?” sualinin 2 ayrı biçimde çözüm yolu vardır. Bunlardan birisi 2008 senesinde yaşantımıza girmiş ve bundan sonra pek fazla işimizi basitçe uzun sıralar beklemeden çözmemize imkân tanıyan E-Devlet Sitesi. Aleyhimde açılan icra takibi var mı öğrenmenin başka yöntemi ise Ulusal Yargı Ağı Projesi yani kısa ve bilinmekte olan ismiyle UYAP. 2 ayrı yöntem ile de hiç bir davaya karışmış olup olmadığınızı online şekilde internet üstünden T.C. kimlik nosu ile bulabilirsiniz.
E-Devlet Parolası İle Aleyhimde Açılan Dava Dosyası Var Mı Öğrenme
Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte ve e-devlet sitesinin yaşantımıza girmesinin akabinde daha eskiden kuyruk bekleyip uzun sürelerce zaman öldürdüğümüz işlerimizi, sorgulamalarımızı bundan sonra internet üzerinden yalnızca E-Devlet Parolası ve T.C. kimlik numarası ile dakikalar içinde yapabiliyoruz. Söz konusu siteye entegre edilen son uygulamalardan birisi ise E-Devlet aleyhimde açılan dava dosyası var mı sorgu yapma aracı. Uyap alt yapısı kullanılıp yuttaşlara verilen hizmet sonucunda parolanız ve kimlik nonuz ile alttaki linke tıklayarak hakkımda açılan dava var mı sorabilirsiniz. Mahkeme bilgileri, davacı bilgilere, dosyanın açılış zamanı ve benzeri bazı bilgileri de bu şekilde görebilirsiniz.

E-Devlet Sitesi İle Aleyhimde Açılmış Dava Dosyası Var Mı Sorgulamak için TIKLAYINIZ

Eğer açılan sayfada tarafınıza dava yok ise “Üzerinize açılan veya karışmış olduğunuz bir mahkeme kaydı bulunamamıştır.” biçiminde bir ifade ile karşılaşırsınız. Fakat aleyhinizde açılmış bir mahkeme dosyası var ise bu davanın ayrıntılarına ulaşabilirsiniz. Davanın hangi tarih yapılacağı ya da yapıldığı, atanmış olan avukat, hangi mahkemede görüleceği gibi ayrıntılı bilgilere ulaşmanız muhtemeldir.

UYAP HAKKIMDA AÇILMIŞ DAVA VAR MI SORGULAMA

UYAP vatandaşlık portalına girmek amacıyla 3 ayrı yöntem yer almaktadır. Bunlardan birisi E-Devlet Parolası ve T.C. kimlik nosu ile UYAP vatandaşlık portalına girmek, öbürü Elektronil imza ile ve son yöntem ise mobil elektronil imza ile. İfade edilen 3 ayrı yöntemden herhangi birini kullanıp siteye girdikten sonrasında BURADAN rahatlıkla aleyhimde açılan dava var mı öğrenebilir, veya herhangi bir mahkeme dosyası ile ilgili farklı bilgiler elde edebilirsiniz.

NOT : UYAP üstünden dosya nosu ile eskiden yaptığımız sorgulamalar artık tümüyle kaldırılmış vaziyettedir. Bundan sonra yalnızca E-Devlet sistemini kullanarak söz konusu sorgulamaları yapabilmekteyiz. Eğer bir parolanız yoksa da size yakınlarınızdaki PTT şubesinden İki LİRA bedelle parolanızı alabilir ve kimlik bilgileriniz ile siteye girip sorgulama gerçekleştirebilirsiniz.

Benzer Yayınlar

Hakkımda Açılmış Dava Dosyası Var Mı? Nasıl Öğrenirim?
4/ 5
Oleh

Abone Olun

Yazılarımızı beğeniyor musunuz?Abone Olun Yazılarımı Kaçırmayın.