7 Mart 2019 Perşembe

Kapsayıcı Eğitim Nedir?

Kapsayıcı Eğitim Nedir?

Kapsayıcı Eğitim Nedir?

Kapsayıcı Eğitim Nedir?

Kapsayıcı eğitim adını ilk önce, yüksek seviyede engeli olan ya da bireysel öğretime ihtiyacı bulunmakta olan öğrenciler için dile getirilmiştir. Kapsayıcı öğretim ile beraber bu öğrencilerin var olan öğretim içine katılmaları düşünülmüştür. Ancak sonradan bu tanımlamanın kapsamı genişletilmiştir.   Avantajsız konuma sahip olacak şekilde değerlendirilebilecek; dinsel, etniksel, kültürsel azınlıkta yer alanlar, sığınmacılar, bayanlar, az miktar maaşa sahip bireyler, engeli olan kişiler, AIDS tedavisi görenleri ve benzeri bazı gruplarda yer alan öğrencileri içerecek noktaya ulaştırılmıştır.Kapsayıcı Eğitim Nedir?

Kapsayıcı eğitim adını ilk önce, yüksek seviyede engeli olan ya da bireysel öğretime ihtiyacı bulunmakta olan öğrenciler için dile getirilmiştir. Kapsayıcı öğretim ile beraber bu öğrencilerin var olan öğretim içine katılmaları düşünülmüştür. Ancak sonradan bu tanımlamanın kapsamı genişletilmiştir.   Avantajsız konuma sahip olacak şekilde değerlendirilebilecek; dinsel, etniksel, kültürsel azınlıkta yer alanlar, sığınmacılar, bayanlar, az miktar maaşa sahip bireyler, engeli olan kişiler, AIDS tedavisi görenleri ve benzeri bazı gruplarda yer alan öğrencileri içerecek noktaya ulaştırılmıştır.

Kapsayıcı eğitim, bireysel ihtiyaca gerek duysun ya da duymasın bütün öğrencilerin kendi yaşıtları ile birlikte öğrenim alma hukukuna sahip olduğunu ifade etmektedir. UNESCO ise kapsayıcı eğitimi “öğrenenlerin birbirinden farklı ihtiyaçlarına, onların öğrenime ve halk içine girmesini yükselterek ve öğrenim düzeninin içerisindeki ayrım yapılmasını düşürerek yanıt verme süreci” şeklinde tanımlamaktadır. Bütün kişilerin benzer  koşullarda eğitim alabilmeleri bakımından da ülkeler kapsayıcı eğitim konusunda stratejik hedeflerini bu yolda planlamaktadırlar.

Kapsayıcı eğitimin esas koşulu öğrenim düzeni içerisinde yer alan bütün evlatlarımıza makul fırsatlar sunarak ve gerek duyulan tedbirleri alarak içine almak kapsayıcı eğitimin esas şartı olduğu kabul edilmektedir.

Şayet gereksini duyulan şartlar ve imkanlar sunulursa bütün öğrenciler, kendilerine konulmuş olan öğrenimsel gayelere ulaşabilirler. Kapsayıcı öğrenim öğrenciler arasında bulunan bazı farklılıkları, öğrenim sürecinde bir handikap olacak şekilde değil eğitimini arttırmak için bir şans olduğu değerlendirilmektedir. Bu bakımdan kapsayıcı öğrenim, öğrenenler arasındaki başkalıkları doğal bir şekilde bulan ve arka çıkan yeniliklere açık bir eylem olduğu tanımlamaktadır.

Benzer Yayınlar

Kapsayıcı Eğitim Nedir?
4/ 5
Oleh

Abone Olun

Yazılarımızı beğeniyor musunuz?Abone Olun Yazılarımı Kaçırmayın.