6 Mart 2019 Çarşamba

Müftü Kimdir, Nasıl olunur, Olma Şartları Nelerdir, Maaşları Ne Kadar?

Müftü Kimdir, Nasıl olunur, Olma Şartları Nelerdir, Maaşları Ne Kadar?
Müftü Kimdir, Nasıl olunur, Olma Şartları Nelerdir, Maaşları Ne Kadar?Müftü kimdir?

Müftü, il ve ilçelerimizde İslamiyet inancına sahip olanların din işlerine bakan, bunun yanı sıra geniş dinsel bilgisi ile fetva verebilen şahıslara deniliyor. Arapça kökene sahip müftü kelimesinin sözlük manası fetva veren kişidir.

Müftülerin görev, yetki ve sorumlulukları nelerdir?

  • Din hizmetlerini düzenler ve insanlara Müslümanlık ile ilgili yol gösterir.
  • Görev yapmış olduğu il ve ilçelerde bunun yanı sıra Diyanet’i temsil eder.
  • Dini kurumları idare eder.
  • Vaaz, hutbe ve dinsel mevzularda konferanslar tertipleyebilir.
  • Kuran eğitimi ve yatılı olarak kalan öğrencilerin yurt gereksinimlerini karşılamak.
  • Dini mevzularda insanların yazılı ve sözlü sorularına yanıt vermek.
  • Hizmet vermiş olduğu il ve ilçede vazife yapmış olan personelin idare ve atamasını yapmak.
  • Nikahlama yetkileri de var alan müftüler, nikah da kıyabiliyor.Müftü nasıl olunur?

1993 senesinden evvel İlahiyat Fakültesinden mezun olan kişiler Diyanet İşleri Başkanlığı yani DİB tarafınca açılan müftülük sınavına girip, kazanmaları halinde müftü olarak atanabilmekteydi. Yalnız bu durum yazdığımız tarihte değiştirildi. Artık müftü olmak oldukça zor ve meşakkatli bir sürece tabi. Müftü olmak için ilk önce İlahiyat Fakültesini bitirmeniz gerekmekte. Daha sonrasında Diyanet İşleri Başkanlığı tarafınca yapılan vaizlik sınavına katılmalı ve bu sınavı başarmanız gereklidir. Vaizlik sınavını kazanmış olan şahıslar stajyer vaiz olarak atanmaktadırlar. En az 1 yıl, en çok 2 yıl stajyer vaiz olarak çalışmadan sonra, Başkanlıkça belirlenebilmekte olan müddet boyunca hizmet içi eğitim kurslarına katılırlar. Kursu başarılı bir şekilde bitirenler il müftülüklerinde stajyer vaiz olarak çalışmaya başlarlar. Stajyer vaiz olarak il müftülüklerinde en az 6 ay çalışmalarının sonrasında, asgari 2 aylık müddet ile bir ilçe müftüsü gözetmenliğinde vazife yapmaya başlarlar. Stajyerlik zamanlarında halleri ve yönetimcilik yapıp yapamayacakları müftülüklerce tanzim edilen Değerlendirme Raporunda belirlenir. Bu rapor Diyanet İşleri Başkanlığı tarafınca ayrı bir şekilde incelenir ve olumlu bulunması durumunda şahsın stajyerlik sıfatı kaldırılır. Vaizlikte stajyerliği kaldırılmış olan, müftülük için yeterli bulunan ve başkanlıkça yapılmış olan müftülük sınavını kazanan şahıslar ilçe müftüsü olarak vazife yapmaya başlarlar.
Diyanet İşleri Başkanlığı, 5 yıl müddet ile ilçe müftülüğü vazifesinde yer alan şahısları, İl Müftü Yardımcılığına terfi ettirir. İlçe müftülüğü veya il müftü yardımcılığında 6 yıl çalışan ve toplam 10 sene yüksek kademelerde vazife yapmış olan kişi ise İl Müftülüğüne terfi edebilir.

Müftü Maaşları Ne Kadar?

İlahiyat Fakültesinden mezun olan ve mesleğe ilk kez Stajyer Vaiz olarak başlayan şahıslar, 657 sayılı Devlet Memurları Yasası içerisinde 9. Derecenin 1. Kademesinden, İmam Hatip Lisesi mezunları ise  9. Derecenin 2. Kademesinde maaş alırlar. Müftü olarak atanmış olan bir kişi kıdemine göre, bulunmakta olduğu derece ve kademeden maaş alır.
1.       Derece İl Müftüsü 6.050 lira
1.       Drece İl Müftü Yardımcısı 4.600 lira
1.       Derece İlçe Müftüsü 4.450 lira
1.       Derece İlçe Müftülük Şube Müdürü 4.250 lira
1.       Derece Vaiz 3.400 lira maaş alıyor.

Bayanlar müftü olabilir mi? 

İslam aleminde en büyük bayan müftü Hz. Ayşe’dir. Eskiden bayanların da müftülük yapmış olduğu görülüyor. Ayrıca şu zamanda kanunlarca bayanların müftü olabilmeleri bakımından herhangi bir kanuni engel de bulunmuyor. Öyle ki, her yıl müftülük sınavına fazla sayıda bayan aday da müracaat etmekte ve sınava giriyor.


Benzer Yayınlar

Müftü Kimdir, Nasıl olunur, Olma Şartları Nelerdir, Maaşları Ne Kadar?
4/ 5
Oleh

Abone Olun

Yazılarımızı beğeniyor musunuz?Abone Olun Yazılarımı Kaçırmayın.