5 Mart 2019 Salı

Resmi Tatiller ve Dini Bayramlar Yıllık İzinden mi Sayılıyor?


Dini bayramlar senelik izinden sayılır mı?

Senelik izin çalışanların asli haklarından biridir. Bunun bir hak olmasının yanısıra yasalarla da koruma altına alınmış ve işçisinin vazgeçmesine ya da işverenin kullandırmamasına izin verilmeyen bir izin türüdür. Sene boyunca yoğun bir mesai harcayan çalışanlar fiziksel ve psikolojik olarak yıpranmaktadırlar ve bu nedenden kaynaklı dinlenme hakları doğmaktadır. Bu nedenden kaynaklı senelik izin hakkı kullanması ve bu müddet zarfında dinlenmesi gereklidir. İşçi senelik izin yapmak istemese ve bunu para olarak almak istese bile bu mümkün olan bir durum değildir. Bunların yanısıra senelik izin kullanılması konusunda olabildiğince merak edilen mevzular bulunmaktadır. Bunlardan biri de senelik izninin ulusal, resmi ve dinsel bayram günlerine denk gelmesi durumudur. Şayet senelik izniniz bu günlere denk gelirse bu günler senelik izinden düşülür mü?

Resmi tatil günleri senelik izinden sayılır mı?


Senelik izne çıktığınızda tatil gününüz içine; Ramazan Bayramı Şeker Bayramı, Kurban Bayramı, arefe günü gibi dinsel bayram tatillerinin yanısıra 1 Ocak, 1 Mayıs, 19 Mayıs, 23 Nisan, 29 Ekim, 30 Ağustos ve 15 Temmuz gibi resmi tatil günlerine denk gelebilmektedir. Böyle durumlarda işçilerin ve devlet memurlarının senelik izin durumları merak edilmektedir. Örnek olarak senelik izninden bir hafta kullanan bir devlet memuru Pazartesi günü senelik izne çıkmış ise diğer hafta başı olan Pazartesi günü dönmelidir. Ama araya 23 Nisan gibi bir resmi tatil günü girmiş ise, bu tarih senelik izinden düşülmeyecek ve devlet memuru bir gün sonra olan Salı günü iş yerine dönecektir.


Ayrıca hafta sonu durumu da merak edilmektedir. Bu hususta ayrıntılı bilgilere ise hafta sonu senelık izinden saseneır mı konusu ile ilgili ayrıntılı olarak öğrenebilirsiniz. Aşağıda dinsel bayramlar haricinde resmi tatil günlerimiz verilmiştir. Bu resmi tatil günleri eğer senelık izninize denk gelirse, bu günler senelık izin hakkınızdan sasenemamaktadır.

Benzer Yayınlar

Resmi Tatiller ve Dini Bayramlar Yıllık İzinden mi Sayılıyor?
4/ 5
Oleh

Abone Olun

Yazılarımızı beğeniyor musunuz?Abone Olun Yazılarımı Kaçırmayın.