10 Mart 2019 Pazar

Resmi törenlere katılmama cezası nedir?

Resmi törenlere katılmama cezası nedir?
Resmi törenlere katılmama cezası nedir?
Törenlere katılmamak suç mu?

Okullarda özel değeri bulunan tarihler için bazı törenler yapılır. 19 Mayıs, 23 Nisan, 29 Ekim, 30 Ağustos, 10 Kasım ve benzeri farklı farklı dönemlerde icra edilen bu törenlere okullarda öğrenim gören talebeler, öğretmenler ve yöneticiler katılım sağlamaktadırlar.

Törenlere Katılmak Zorunlu Mudur?


Milli Eğitim Bakanlığı tarafınca belirlenmiş olan Ödül ve Disiplin Yönetmeliği’nde bu konu ayrıntılı bir şekilde anlatılmıştır. Bu duruma göre;
Okula gelmiş olduğu durumda mazetsiz şekilde derslere, törenlere, ek derslere, başka öğretici faaliyetlere, imtihanlara, atölye, deney ve uygulama faaliyetlerine katılmamak ya da katılım sağladıktan sonra çıkmak ve okulu terketmek,
Okulda bulunmasına rağmen kasıtlı şekilde bayrak törenlerine katılım göstermemek, mazetsiz şekilde bayram törenlerine gelinmemesi disiplin cezası gerektiren durumlardan birisidir. Bu sebepten ötürü devlet törenlere iştirak etmeyeceğinizde bir özrünüzün var olmasılazımdır. Aksi halde yönetmeliğe göre suç işlemiş olursunuz.


Resmi Törenlere Katılmama Cezası Nedir?

Devlet törenlere iştirak etmeyen talebeler ile ilgili yönetmeliğe istinaden disiplin cezası uygulanabilir. Uyarı, mahrumiyet, kınama, okuldan uzaklaştırma uygulanabilecek olan cezalar arasındadır.
Öğretmenlerin ve müdürlerin iştirak etmemesi hali ise daha başkadır. Bu şahıslara ise Bakanlık’ça gerekli olan yasal prosedürler başlatılmaktadır. Bundan ayrı olarak bu törenlerde  kılık kıyafet yönetmeliğine uyacak şekilde giyinilmesi gerekmektedir.

Benzer Yayınlar

Resmi törenlere katılmama cezası nedir?
4/ 5
Oleh

Abone Olun

Yazılarımızı beğeniyor musunuz?Abone Olun Yazılarımı Kaçırmayın.