11 Mart 2019 Pazartesi

Tematik lise nedir, ne demektir?

Tematik lise nedir, ne demektir?


Tematik Lise Nedir?

Tematik lise, belirli bir branşta meslek hakkında birbirlerini bütünleyen en fazla Üç ayrı alan altında program yapan Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerine denilmektedir. Söz konusu okullarda okumakta olan talebeler TEOG tercihleri başlanmadan önce yapılmaktadır. Tematik liselerde talebe alımı öbür liselere oranla beceri ve kabiliyete bakılmaktadır. Bunları denemek için ise mülakat, fiziksel yeterlik, genel yetenek sınavları ve mesleksel hünerler ve benzeri farklı testlere tabii tutulur. Bundan başka tematik liselere giriş yapmak adına başarı puanı türleri olan 500 tam puan üstünden hesaplanmaktadır. TEOG imtihanı akabinde ise Yüzde 30 okul notu ve Yüzde 70 ise TEOG notu oluşturarak öğrenci alımı gerçekleştirilmektedir.

Ülkemizde tematik liseler yeni olması sebebiyle belli miktarda açılmaktadır. Şimdi Ülkemizde 16 civarlarında Tematik lise vardır. Söz konusu 16 tanesinin yalnızca Altı adeti İstanbul’da olurken öbür iller ise şu şekildedir.

 1. Adana
 2. Antalya
 3. Ankara
 4. Bursa
 5. Konya
 6. İzmir
 7. Sakarya
 8. Erzurum
 9. Samsun
 10. Sivas
olmak üzere toplam olarak 16 tane Tematik lise vardır. Söz konusu liselerin gayesi bilhassa tek bir meslek dalında faaliyet sunmasıdır. Ayrıca yer aldığı ildeki meslek dalındaki sektörlerde çalışmak için temsilciler ile en az ON senelik sözleşme bile yapılacaktır.

Tematik liselere kayıt olma koşulları hakkında şartlar Milli Eğitim Bakanlığının Liselere giriş e-kılavuzu olan evrakta yayınlanmaktadır. Bunun dışında koşullarından söz edecek olursak, öncelikle puan sistemi dikkate alınmaktadır. İfade edilen puan sistemi 500 üstünden olup Yüzde 70 TEOG notuna ve Yüzde 30 ise okul notuna bakılmaktadır. Kontenjana bakılarak fazla puanlılar alınırken ayrıca farklı yetenek sınavları gerçekleştirilmektedir.

Tematik liselerin idaresinden söz edecek olursak, öbür okullara bakılarak oldukça farklı idaresi vardır. Okulun yönetiminde kurullar yer almaktadır. Söz konusu kurulların içerisinde;

 • Okul Müdürü
 • Müdür Yardımcısı
 • Protokol İmzalayan Temsilci
 • Zümre Başkanları
 • Bölüm Şefi
 • Aile Birlik Başkanı
 • Öğrenci Meclis Başkanı bulunur.

Söz konusu kurul üyeleri 1 yılda en az İki defa toplantı düzenlemek mecburiyetindedir. Alınacak olan kararlar oy birliği esas alınmak suretiyle en çok oy alan karar kabul edilecek. Tematik liselere talebe alımları okul yönetim kurulu yaşadığı şehirden veya dışarıdan öğretmen adaylarının listesini belirleyip Milli Eğitim Bakanlığına, Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğüne sunup bir nevi teklifte bulunacaktır. Teklife göre öğretmenlerin alımını söz konusu iki bakanlık tespit edecektir.

Proje gayeli olan Tematik liseler, talebelerin kuru bilgi yerine teoriksel şekilde öğrendiklerini uygulamalı biçimde pekiştirip yeteneklerini geliştirmeleri sağlamaktadır. Bu şekilde akılları daha faal çalışarak saklı kalmış kabiliyetleri meydana çıkacak, nitelikli projeler üreterek talebeler kendilerini her açıdan geliştirebilecekler. Okul bundan başka yalnızca kuru bir biçimde sıraya oturarak öğrenmeyi değil ayrıca araziye çıkıp öğrendiklerini uygulayarak mesleksel alanda kabiliyet kazanmalarını ve varsa da geliştirmesini temin etmektedir. Yeni sistem olan Tematik liseler her bakımdan talebeler için öbür okullara oranla daha ileri seviyede ve avantajlı konumda bulunduğunu ifade edebiliriz.

Benzer Yayınlar

Tematik lise nedir, ne demektir?
4/ 5
Oleh

Abone Olun

Yazılarımızı beğeniyor musunuz?Abone Olun Yazılarımı Kaçırmayın.