5 Mart 2019 Salı

Trafik Polisi Kimdir, Ne İş Yapar Nasıl Olunur?

Trafik polisi nasıl olunur?

Trafik polisi, trafik yasası ve buna bağlı var olan tüm mevzuatların çizdiği hudutlar kapsamında, trafiğin idare ve kontrolü, araç tescili, şoför belgesi, trafik kazaları ve ceza prosedürleri ile önleyici güvenlik hizmetlerini yapma bilgi ve becerisine haiz polislere verilen unvandır. Trafik polisliği olabildiğince zor ve meşakkatli bir görevdir. Polis olarak vazife alan şahıslar genel olarak zorluk derecesi nedeniyle trafik polisi olmak istemezler.

Trafik Polisi Kimdir, Ne İş Yapar Nasıl Olunur?


Trafik polisi ne iş yapar, görevleri nelerdir?

  • Trafiğin sistemini düzenlerler ve idare ederler.
  • Trafik kazalarında tespit tutanağı tanzim ederler.
  • Araç ve şoförlerde belge kontrollerini yaparlar ve herhangi bir kural ihlali olup olmadığını  denetlerler.
  • Herhangi bir trafik suçunda gereken tutanağı tanzim ederler.
  • Trafik kazaları nedeni ile oluşmuş olan hastalık, yaralanma gibi hadiselerde önlem alınmasını sağlarlar ve yakınların bilgilendirirler.
  • Araçlarını tescil prosedürlerini yerine getirler ve belge, plaka verirler.
  • Şoförlere belgelerini verirler.
  • Ülke çapında araçların ve şoförlerin sicillerini tutarlar, istatistiksel verileri toparlayıp bunları değerlendirirler.
  • Karayolları trafik yasası ve bu yasa kapsamında çıkarılmış olan yönetmeliklere göre başka vazifeleri de yaparlar.

Trafik polisi nasıl olunur, olma şartları nelerdir?

Trafik polisi olmak için kesin olarak PMYO, PAEM, POMEM veya ön lisans ya da lisans mezunu olmanız gereklidir. Polislik mesleğine bu okulları tercih etmek suretiyle başlangıç yapmanız ve polis olarak vazifeye başlama yapmış olmanız gereklidir. Akabinde bir dilekçe vermek suretiyle, Trafik Şube’ye geçiş yapmak istediğinizi ifade ederseniz trafik polisi olarak vazife yapmaya başlayabilirsiniz. Kısaca trafik polisi olmak için ilk önce polislik mesleğine başlangıç yapmanız ve sonrasında Trafik Şube’yi seçmeniz gereklidir.

Trafik polislerinin işi epey zor ve tehlikelidir. Öncelikle genel itibariyle GBT denetimi yapmalarından ötürü sıklıkla suçlularla burun buruna gelir ve istenmeyen haller meydana gelebilir. Bunun haricinde trafik polisleri yalnızca iyi havalarda vazifelerini yapmazlar. Karlı, yağmurlu, rüzgarlı gibi kötü havalarda da trafik polisleri, vazifelerinin başında bulunmaktadır. Ayrıca sıklıkla cezai prosedür uyguladıkları için de fazla sayıda kişi tarafınca en az sevilen polislerdendir. Bu nedenden trafik polisi olmak istemekte iseniz bir kez daha düşünmenizde fayda vardır.

Benzer Yayınlar

Trafik Polisi Kimdir, Ne İş Yapar Nasıl Olunur?
4/ 5
Oleh

Abone Olun

Yazılarımızı beğeniyor musunuz?Abone Olun Yazılarımı Kaçırmayın.