9 Mart 2019 Cumartesi

Üniversitede Ders Kaydı Yapılmazsa Ne Olur?

Üniversitede Ders Kaydı Yapılmazsa Ne Olur?

Pek çok talebenin yaşadığı ders kaydı yapılamıyor olması hali öğrencileri anlık korkutan bir vaziyettir. Bilhassa üniversitenin internet sitesi berbatsa aynı zamanda birçok talebe siteye giriş yaptıysa ya site çok yüklemeden ötürü donar ve kasar. Veya talebeler siteye giriş yaptıklarında belirli bir süre sonrasında ders seçimi yapamadan siteden atılır. Söz konusu olay bazı zamanlar kesintisiz sürünce talebeler ders kayıt olma süresi zarfında ders seçilimi yapamaz. Ders kayıt yapılmıyor ise pek çok öğrencilerin dedikodulara istinaden okuldan kovulma, yarı dönemi tekrar yapma türü cümleler ile üniversitelileri daha çok strese ve düşünceye sokmakta. İfade edilen tür dedikodulara katiyen umursanmamalıdır.


Ders kayıt gerçekleştirmeyen bir talebe şayet kayıt yapmak isteyip de yapamamışsa bu vaziyeti bölüm başkanına veya danışman öğretmenine bildirmelidir. Söz konusu şekilde bazı üniversiteler katkı payı talep etmektedir. Bazı üniversiteler ise İki ya da Üç geç kalma payı vererek özür dilekçesi yazmasını ister. Üniversiteliler Üç şansını  da doldurduysa ya o yarıyıl o derslerden kalmış sayılır ya da kurulca özür dilekçesi yazılır ve ders kayıt yapılabilmesine hak tanınır. Söz konusu tür vaziyetler üniversitelerin yetkisi olan şahısların insiyatif almasına bağlanmıştır.
Aynı zamanda üniversite yönetimi ders kayıt zamanını kaçırmış olanlar için ekle - sil veya ekle - bırak ve benzeri faaliyet haftası gerçekleştirmektedir. İfade edilen nitelik genel itibariyle üniversitelerin açılmasından sonrasındaki ilk Üç hafta içinde yapılmaktadır. Üniversiteliler eğitim aldığı bölümün sekreteryasına varması durumunda ders seçim kayıt amacıyla yardım isteyebilmektedirler. Her okulun çalışma şekli ayrı olduğundan dersler başlamış olduğunda ders seçmesini geç yapan veya yapmayıp sonradan özür dilekçesi verenler ilk zamanlarda derslerde yoklama listesi üstünde talebenin ismi bulunmayabilir. Fakat eğitimciye vaziyeti açıkladıktan sonra kağıdın sonuna üniversitelinin ismi yazılacaktır.


Gelecek zamanlarda liste güncel hale getirilecektir. Aksi durumda talebe nasıl olsa derse giriyorum şeklinde zanneder fakat yok olacak şekilde sistemde görüleceği için derse katılmamış diye sayılır ve devamsızlık payından götürür. Bundan sebeple talebe ders kayıt yapamadığı nda şayet 1. yılı ise kesinlikle yardım edilecektir. Fakat 2. yılı ise katkı payı türü bazı harç ücreti talep eden üniversiteler olması muhtemeldir. Fakat öğrencilerin üniversiteye göre değişmekte olan İki veya Üç mazeret şansı olduğunu da belirtelim.

Benzer Yayınlar

Üniversitede Ders Kaydı Yapılmazsa Ne Olur?
4/ 5
Oleh

Abone Olun

Yazılarımızı beğeniyor musunuz?Abone Olun Yazılarımı Kaçırmayın.