10 Mart 2019 Pazar

YEP puanı nedir, ne işe yarar, nasıl öğrenilir?

YEP puanı nedir, ne işe yarar, nasıl öğrenilir?

YEP Puanı Nedir?

YEP, Yerleştirmeye Esas Puanın kısaltılmış şeklidir.


TEOG sisteminin gelmesiyle beraber başlayan YEP puan sistemi, talebelerin liselere girmesini basitleştirmek amacıyla getirilmiştir. TEOG sisteminde, talebelerin sınav ile kayıt olmasını talep eden liselere girmeleri amacıyla kullanması gereken puan çeşidine Yerleştirmeye Esas Puan adı verilir.

TEOG sistemi içinde yer alan YEP puanı, talebelerin okullara yerleşmesini basite indirgemektedir. Merkezi sınav puanı ile birlikte okulunuzun not ortalamasının birleştirilmesi neticesi ile oluşmaktadır. Oluşan bu sonucu 2'ye bölmeniz durumunda Yerleştirmeye Esas Puanı ortaya çıkarılmış olur. Meydana gelen bu puan ile liselere giriş yapılabilir. Kayıt olma sürecinde Meb yerleştirme ve tercih yapma işlemini Üç ayrı periyota bölmüştür. Bu 3 ayrı periyot;  • Paralı okullara ön kayıt olma devresi
  • Kamu okullarına kayıt olma devresi
  • Nakil olma devresi biçimindedir.

Bu periyotlar belli zamanlarda olup, YEP puan türüne istinaden kayıt olma prosedürü işletilmektedir.

YEP Nasıl Öğrenilir?

Yep, okul ortalaması ile yapılan merkezi sınavın puan sonucunun toplanarak 2'ye bölünmesi neticesinde bulunur. Bunu bulmak için birinci olarak Altı, Yedi ve SEKİZİNCİ Sınıf sene sonu başarı puanınızı toplamanız gerekmekte. Akabinde merkezi sınav neticesi oluşan puan ile birleştirerek oluşan neticeyi 2'ye bölerseniz neticesinde YEP puanınızı bulmuş olursunuz. Söz konusu puanı öğrenmek amacıyla sene sonu başarı puanlarınızı bilmemekteyseniz eğitim aldığınız okulunuzun öğrenci işleri sorumlusuna gidip sorabilirsiniz. YEP puanınızı da benzer biçimde öğrenci işleri sorumlusundan yardım isteyerek bulabilirsiniz.

YEP Puanı Nasıl Hesaplanır?

YEP puanı, talebenin öğrenim gördüğü,  okul notlarının ortalaması ile birlikte Merkezi Sınav Puanının toplanmasıyla meydana çıkarılır. Merkezi puan 700’lük  sisteme dönüştürülmek suretiyle, ortaokul sınıflarının Sene Sonu Başarı Puanlarıyla birlikte toplanır ve 2'ye bölünür.

Özetle ifade etmem icap ederse, tüm notları örnek olarak YÜZ PUAN olan bir talebe, ÜÇ YÜZ puan okuldan elde etmişse ve merkezi sınavlardan da YEDİ YÜZ puan almışsa toplamı BİN puan olup bunun 2'ye bölünmesiyle YERLEŞTİRMEYE ESAS PUAN  ortaya çıkarılmış olunur. Söz konusu hesaplama netice itibariyle öğrenci, BEŞ YÜZ üstünden hesaplanmış olan puan sonucunun Yüzde 30 okul, Yüzde 70 merkezden olacak biçimde gelmektedir. Bu sayede hesapladığımız YEP puanı hesaplama neticesinde hangi liselere girebileceğinizi hesaplayabilir ve tercih işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Benzer Yayınlar

YEP puanı nedir, ne işe yarar, nasıl öğrenilir?
4/ 5
Oleh

Abone Olun

Yazılarımızı beğeniyor musunuz?Abone Olun Yazılarımı Kaçırmayın.