11 Mart 2019 Pazartesi

Yunus polis nasıl olunur, olma şartları nelerdir?

Yunus polis nasıl olunur, olma şartları nelerdir?
Yunus polis nasıl olunur, olma şartları nelerdir?


Yunus polisi ilk defa 1993 senesinde polislik imgesini değiştirmek maksatıyla İstanbul Emniyet Müdürlüğü içerisinde oluşturuldu. Yunuslar özellikle asayişle alakalı hususlara müdehale etmekle beraber, genel olarak toplu dolaşırlar ve bir motosiklete 2 birey otururlar. Ön taraftaki öncü, arka tarafta oturan artçı şeklinde isimlendirilir. Artçı elinde tabanca bulundurur. Giysileri kırmızı siyah ve beyaz renklerden meydana gelmektedir. Armalarında başında kep olan bir yunus balığı sembolü bulunur. Yunus polisleri oluşturulduğu tarihten bu tarihe huzurun ve güvenliğin temin edilmesinde mühim rol oynadılar. Bilhassa hadiselere kısa zamanda müdahalede bulunma kabiliyetleri ile vatandaşın can ve mal emniyetini temin etmede öbür Egm birimleri içinde öne çıktılar.

Yunus Polisi Nasıl Olunur?

Yunus polisi olabilmek için ilk olarak polis olmanız şarttır. Akabinde biriminizi seçebilirsiniz. Motorlu polis timleri yani Yunuslarda görev alacak kişiler Polis Akademisi ve Polis Meslek Yüksekokullarından henüz okulu bitirmiş personeller içinden seçilmektedir. Personel alanında aranan unsurlar içinde bilhassa bu birimde, çalışmaya ilk olarak arzulu olmak, amirler dışında 28 yaşına girmemiş olmak türü koşullar aranılmaktadır. Yunus polisi olabilmek için aranan koşullar altta maddeler halinde sunulmuştur.

Yunus Polis Olma Şartları Nelerdir?

Yunus polisi olarak çalışmak istiyorum diyen kişiler,

  • Motorlu polis timleri biriminde görev yapmaya arzulu olmalı
  • Amirler dışında, 28 yaşına girmemiş olmalı
  • Erkekler 1.75 santimetre, kadınlar 1.70 santimetrenin altında bulunmamalı 
  • Sağlık bakımından herhangi bir handikapı bulunmamalı
  • Motosiklet sürüşü fiziki yeterlik icap ettiren bir araç oldması nedeniyle, bireyler atletik ve sportif yapıya haiz olmalı


Tüm bu niteliklere haiz olan personeller Polis Akademisi ve Polis Meslek Yüksek okullarını bitirdikten sonrasında yapılacak mülakatlar ile ilgili birimde görev yapmaya hak kazanırlar.
Motorlu polis timleri Bir ile İki aylık bir müddet aralığında değişen ana ve uygulamalı mevzularda eğitilmektedirler. Ceza muhakemeleri yasası, disiplin mevzuatı, arama, el koyma, çevre emniyeti, uyuşturucu türü maddeler, tabanca ve patlayıcı türü maddeler konularından öğrenim görürler. Tüm bu eğitimlerin yanı sıra motosikletin dengesi, parçaları ve tamirleri, motosiklet üstünde düz sürüş, sağ ve sola yatma yöntemleri, engebelerden kaçma, fren kullanımı ve benzeri teknik motosiklet dersleri de verilmektedir. Dalında uzman eğitimciler tarafınca verilen söz konusu eğitimler sonucunda adaylar farklı imtihanlara ve mülakatlara tabi tutulmaktadırlar. Söz konusu imtihan ve mülakatları başaran polisler yunus polisi olarak çalışmayı hak ederler. Başarısızlar ise Emniyet Teşkilatının başka birimlerinde çalışırlar.

Yunus Polis Maaşları, Yunus Polisleri Ne Kadar Maaş Alıyorlar?

Güvenlik hadiselerine müdahil olmada dünyada ilk defa Türkiye'de uygulanmakta olan Motosikletli Polis Timleri, tüm yabancı birimlerce model gösteriliyor ve eğitimleri model alınmak suretiyle uygulanmaya çalışılıyor. Peki yunus polisler ne kadar para kazanıyorlar? Bu yıl itibariyle 1 yunus polisinin aylık geliri 4450 Liradır . Söz konusu meblağa primlerle birlikte 4600 Liraya yükselmektedir. Fakat terör tehdidi bulunan bölgelerde aylık kazançları, primlerin artması nedeniyle yükselmektedir.

Benzer Yayınlar

Yunus polis nasıl olunur, olma şartları nelerdir?
4/ 5
Oleh

Abone Olun

Yazılarımızı beğeniyor musunuz?Abone Olun Yazılarımı Kaçırmayın.