5 Mart 2019 Salı

Zorunlu hizmet affı nedir?


Mecburi hizmet, öğretmen, polis ve hekimlerin doğuda mecburi bir biçimde eğitim ve hizmet vermesine denmektedir. Staj zamanlarını bitiren bu mesleğe sahip adaylar mecburi olarak doğuda vazife almak zorunda kalırlar. Bu vazifenin hangi kentte olduğu KPSS puanına göre belirlenmektedir. Mecburi hizmet 1nci, 2nci ve 3ncü bölge diye adlandırılan illerde bulunmaktadır. Buna göre mecburi hizmet yapacak kişi yalnızca doğu değil diğer bölgelerde de vazife alabilmektedir. Bu bölgelerin seçimi de atama yapılmış olan yerlerde alınan puanlara göre değişiklik göstermektedir.

Mecburi hizmet müddeti ayrıca yapılmış olan bölgelere göre değişiklik göstermektedir. Örneğin 3ncü bölgede bulunan illerde vazife alanlar en az 5 sene mecburi hizmet vermesi gereklidir. 2nci bölgede bulunan illerde vazife alanlar en az 6 sene, 1nci bölgede bulunan kentlerde hizmet verenler ise en az 7 sene boyunca mecburi hizmet vermektedirler. Mecburi hizmet yer değiştirme şartları ve kuralları farklı olurken bu meslekleri yapan şahıslar 2010 senesinden sonra atananlar için geçerlidir.

2010 yılında gelen kanunla mecburi hizmet verenlere af çıkmıştır. Bu mecburi hizmet affı, eğer 2010 senesinden evvel öğretmen, polis veya hekim olan adaylar mesleklerini mecburi bir biçimde doğuda hizmet ettiklerinde af sayesinde yerleri değiştirilebilmektedir. Bu mecburi hizmet affı nedeni ile 5, 6 veya 7 sene boyunca mecburi bir biçimde doğuda görev yapmalarına gerek kalmadan kent değiştirmelerine fırsat vermektedir. Fakat yalnızca 2010 senesinden evvel bu tür vazifelerde görev alanlar için geçerlidir. Ayrıca en az 3 sene mecburi hizmet vermiş olması gereklidir. 2010 yılından sonra öğretmen, hekim veya polis olanlar mecburi hizmet vazifelerine belirtilen şartlara göre devam etmek zorundadırlar.

Zorunlu hizmet affı çıkacak mı?


Özellikle son zamanlarda mecburi hizmet affı talep eden yurttaşlarımızın sayısı epey artmış durumdadır. Yalnız hükümetçe mecburi hizmet affı müjdesi henüz gelmedi. Gündemde bu tarz bir kanaatleri de olmadığı şeklinde açıklama yaptılar. Şayet mecburi hizmet affı ile ilgili mühim bir gelişme, haber çıkması halinde bunu ilk olarak www.memuryazar.com sitesi üzerinden öğrenebilirsiniz. B Sizler de mecburi hizmet affı gelmeli mi ile ilgili kanaatlerinizi yorum bölümümüzden yazabilirsiniz.

Benzer Yayınlar

Zorunlu hizmet affı nedir?
4/ 5
Oleh

Abone Olun

Yazılarımızı beğeniyor musunuz?Abone Olun Yazılarımı Kaçırmayın.