25 Aralık 2019 Çarşamba

Bekçiler polis olabilir mi?

Bekçiler polis olabilir mi?


Bekçiler polis olabilir mi? suali bekçilik düşü ile yaşamakta olan tüm gençlerin mutlak düşündüğü bir sorudur. 2017 senelerinde başlayan ve askerden dönen vatandaşların ilgi odağı durumuna gelen bekçilik mesleği, polislik ile mukayese edilmektedir. Birçok gencin bekçi olup akabinde da polis olma gibi bir rüyası vardır.
Bekçiler gece vakti görev yapan devletin memurlarıdır. Çarşı ve Mahalle Bekçileri, bir süre evvel polis olabileceklerine ilişkin bilgiler aldılar. Fakat kesin bir anlatım ile ifade edebiliriz ki; bekçilik mesleğinden polisliğe geçme yoktur. Bekçi olan bir kişi polis olamaz. Ancak şimdilerde artış gösteren bekçi ataması ile her durum bir yasa önerisi ile değişebilmektedir. Bekçilerde polis gibi Altı ay eğitim görürler ve polislerin aldığı bütün eğitimi Baştan sona görmektedirler.


Bekçiler Polis Olabilir Mi?

Mahalle ve Çarşı Bekçileri, 2017 senesinde çıkan yasayla polisliğe geçmesi engellendi. Polis olabilmek için KAMU PERSONELİ SEÇME SINAVININ şartını yerine getirmek lazım. 2017 senesinde yapılan 772 sayılı Çarşı ve Mahalle Bekçileri kanununda geçen 13. maddeye bakıldığında; Tayin ve terfiler, bekçi kadrosuna istinaden değişebilir. Bir üst seviyeye yükselmek için fiilen Üç sene çalışmak şarttır. Sicilinin de temiz olması lazımdır. Ancak, buradaki terfi bekçilik ile ilgili bir terfidir. Polisliğe doğrudan geçiş yer almamaktadır.
Bazı bölgelerde, Üç, Beş, Yedi sene görev alınca polisliğe doğrudan geçme hakkı sağlanır şeklinde yazılar yazılmaktadır. Bunlar tümüyle gerçek dışı cümlelerdir. Kanun ve düzenlemeye istinaden bekçilerin polis olma gibi bir hakkı bulunmamaktadır. Her akşam beraber olan bekçi ve polisler ayrı olsalar da birlikte zaman geçirmektedir.
Bekçilikten Polisliğe Geçmek Amacıyla Mahalle ve Çarşı Bekçiliği olarak görev yapan şahıslar tek bir yöntem ile polis olabilmektedir. Ancak söz konusu şart için bekçilik mesleğinden istifa edilmesi şarttır. İfade edilen koşul ise; lise ve üniversite mezunlarının KPSS koşulunu sağlamış olması lazımdır. KPSS’den barajı geçen her insan polisliğe başvurabilir. Bekçi olarak çalışmakta olan bir kişinin resmi yolla memurluktan istifa etmiş olması ve KAMU PERSONELİ SEÇME SINAVININ neticesinde polisliğe başvuru yapması lazımdır. İlgili koşullar neticesinde polis olunabilir ancak memurluktan istifa edildiği için mülakat esnasında çeşitli sıkıntılar meydana gelebilmektedir.

Benzer Yayınlar

Bekçiler polis olabilir mi?
4/ 5
Oleh

Abone Olun

Yazılarımızı beğeniyor musunuz?Abone Olun Yazılarımı Kaçırmayın.