26 Aralık 2019 Perşembe

Gelir Uzman Yardımcısı Nasıl Olunur?

Gelir Uzman Yardımcısı Nasıl Olunur?


Gelir uzman yardımcılığı, Gelir İdaresi Başkanlığı gibi Maliye Bakanlığı’na bağlı bulunan kuruluşlarda çalışmakta olan personel unvanlarından biridir. Gelir İdaresi Başkanlığı’nca icra edilen yeterlik sınavının geçilmesi ile gelir uzmanı olurlar. Gelir uzmanları vergi daireleri türü departmanlarda görev alabilirler.

Gelir Uzman Yardımcısı Nasıl Olunur? 

Öncelikle minimum Dört senelik lisans öğrenimi veren hukuk, siyasi bilgiler, iktisat, işletme, iktisadi ve idari birimler fakülteleri ile bunlara eşit sayılan fakültelerden birisini bitirmeniz gereklidir.

Maliye Bakanlığınca belirlenmiş olan bölümlerin bir tanesinden mezun olmanızın akabinde Kamu Personeli Seçme Sınavı yani KPSS imtihanına girmeniz ve P35 başarı puanı türünden YETMİŞ puan ve üstünde bir puan almanız gereklidir.


KPSS’den YETMİŞ puan ve üzerinde almış, sayılan bölümlerden mezun olmuş ve altta verdiğimiz müracaat koşullarını sağlamış kişiler gelir uzman yardımcılığı için müracaatta bulunabilirler. Müracaatta bulunan memur adayları KAMU PERSONELİ SEÇME SINAVININ P35 başarı puanı türünden sıralamaya sokulur ve en fazla puan almış adaydan başlanarak sıralanırlar. Bakanlığın takdirine bağlı olsa da çoğunlukla atama yapılacak sayının Beş katı kadar aday yazılı imtihana çağrılırlar. Gelir uzman yardımcısı olabilmek amacıyla bakanlıkça yapılacak yazılı imtihana katılmış adaylardan başarılı bulunanlar ise mülakat evresine katılmaya hak kazanırlar.
Gelir uzman yardımcısı olmak adına en çetin aşamalardan biri ise mülakat aşamasıdır. Dalında uzman bir kurul önünde mülakat evresi yapılır. Kılık kıyafet, diksiyon, konuşma kabiliyeti ve benzeri pek çok etmen, mülakat evresinde ayrıca değerlendirilir. Mülakat aşamasını da başaran memur adayları gelir uzman yardımcısı olmaya ve görev yerlerine atanmaya hak kazanmaktadırlar.

Gelir Uzman Yardımcısı Olmak İçin Başvuru Şartları Nelerdir?

Gelir uzman yardımcısı olabilmek adına yerine getirmeniz gerekenleri evre evre üstte sunduk. Fakat söz konusu işleri yerine getirmeden evvel müracaatınızın kabul edilebilmesi için çeşitli koşullar vardır. Bunlar;

  • 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48 inci maddesinin (A) bendinde bulunan genel koşulları sağlamak,
  • Minimum dört yıllık lisans öğrenimi veren hukuk, siyasal bilgiler, iktisat, işletme, iktisadi ve idari bilimler fakülteleri ile bunlara denkliği yetkisi olan makamlarca kabul edilen 4 senelik fakültelerden birisini tamamlamış olmak,
  • 35 yaşını tamamlamamış olmak,
  • Erkek adaylar için askerlikle ilişiği bulunmamak,
  • Görevini düzenli biçimde yapmaya engel bir hali bulunmamak,
  • Kamu Personel Seçme Sınavlarının birinden KPSS (A) P35 türünden 70 ve üzeri başarı puanı almış olmaktır

Benzer Yayınlar

Gelir Uzman Yardımcısı Nasıl Olunur?
4/ 5
Oleh

Abone Olun

Yazılarımızı beğeniyor musunuz?Abone Olun Yazılarımı Kaçırmayın.